Jarní alergie v době pandemie

21.03.2020

Procházíme napjatým obdobím, kdy musíme být velice zodpovědní, obezřetní a dodržovat preventivní opatření v souvislosti s výskytem COVID-19, které je ohrožením zejména pro osoby s oslabeným organismem, astmatiky a zejména pak seniory. Začalo však také jaro a s ním období pylových alergií, často spojených se zhoršením astmatu, které každoročně trápí mnoho dospělých a dětí. 

Kýchání, smrkání, zarudlé oči a bolesti hlavy patří mezi jedny ze symptomatických projevů pylové alergie, které mohou být laicky snadno zaměněny za onemocnění koronavirem. 

!!! Roušky jsou tak samozřejmě nezbytností !!!

Prevence proti pylové alergii

Rádi bychom vám v tomto článku pomohli v orientaci projevů pylové alergie a doporučili základní preventivní opatření, kterými můžete podpořit své zdraví a úlevu od jejich nepříjemných symptomů.


Příznaky pylové alergie

Pyl přítomný ve vzduchu se může usazovat na kůži, v očích, nose a průduškách a u alergiků vyvolává tyto příznaky:

 • dýchací obtíže
 • vodnatá rýma
 • zduření nosní sliznice (ucpaný nos)
 • svědění a kýchání (často záchvatovité)
 • zarudlé nebo slzící oči

Projevy pylové alergie

 • Alergická rýma - silné svědění až pálení hluboko v nose nás nutí k opakovanému kýchání. Zhoršuje se průchodnost nosu. Delší ucpání nosu může vést k bolestem hlavy a celkové únavě.
 • Kašel, dušnost, astma - alergeny mohou dráždit i dolní cesty dýchací a nutit nás ke kašli. Pokud alergický zánět zasáhne průdušky, přicházejí příznaky, kterým se souhrnně říká dušnost. Nemůžeme se tzv. dodechnout, zdá se nám, že máme nedostatek vzduchu. Můžeme mít pocit cizího tělesa v plicích, cítíme bolest na hrudi, často zíváme. Dušnost může být signálem počínajícího astmatu a v tomto případě vám rozhodně doporučujeme návštěvu alergologa.
 • Oči - Pyly jsou schopny se dostat na oční sliznici a vyvolat zánět spojivek. Cítíme svědění až řezání. Oči tak ještě více slzí, častěji si je mneme, což situaci zhoršuje. Sliznice oka je viditelně červenější. Pomoci nám mohou volně prodejné kapky do očí. V případě, že nezaberou, navštivte očního lékaře či alergologa.
 • Vyrážky, ekzémy a další problémy s pokožkou - citlivější jedinci mohou mít v pylové sezóně problémy s pokožkou. Alergická reakce na pyly může vyvolat různé druhy svědivých vyrážek. Tyto problémy se často objevují u osob, které trpí nebo v dětském věku trpěli atopickým ekzémem.
 • Teplota, únava, bolesti kloubů - alergie se ve výjimečných případech může projevovat i celkovou únavou, zvýšenou teplotou či bolestmi kloubů. V tomto případě příznaky často připisujeme chřipce či tzv. jarní únavě.
Prevence proti pylové alergii
 • Vyhýbejte se rizikovým místům - omezte procházky ve volné přírodě, lesům i parkům. Omezte první sekání trávy.
 • Zavírejte okna - především když je teplota nejvyšší. Neotvírejte ani okna u auta a větrejte jen krátce po dešti.
 • Omezte venkovní aktivitu - nenamáhejte se.
 • Čistota především - po příchodu z práce byste se měly převléknout do jiného oblečení. Pyl ulpívá i na látkách a zbytečně by vás dráždil i doma. Pomůže i sprcha, která vás zbaví pylových zrnek na pokožce a ve vlasech. Příčinou nebo přitěžujícím faktorem sezonní alergie mohou být také roztoči. Roztočům se daří zejména v matracích a ložním prádle. Jednou za čas vyperte peřiny a polštáře alespoň na 60 °C a matrace důkladně vyčistěte. Vhodné je také zároveň použít některý z přípravků proti roztočům. Doporučujeme také čističku vzduchu.
 • Dbejte na životosprávu - začněte každý den zdravou snídaní, do které zahrnete čerstvé ovoce nebo džus, bohaté na vitamin C. Posílíte tak imunitní systém, který bude schopný lépe bojovat proti projevům alergie. Dbejte na to, abyste si každou noc dopřáli potřebnou dávku spánku. Pokud jste unavení, symptomy alergie se mohou výrazně zhoršit.

 • Vyhýbejte se dráždidlům - které vás mohou rozkašlat. Jsou to kouření, parfémy, aerosoly.

Pro astmatiky: 

 • Klimatizaci v autě používejte s rozvahou.
 • Pijte nejméně 6 až 8 sklenic vody denně, čímž napomůžete zředění tvořícího se hlenu.
 • Užívejte potravinové doplňky, které svými účinky zmírňují příznaky astmatu: vitamin C (500 mg 2x denně), hořčík (300 mg 2x denně), vitamín B6 (50 mg denně), flavonoid quercetin (500 mg 3x denně), cibulová šťáva, česnek, zelený čaj
 • Zařaďte do svého jídelníčku několikrát týdně ryby nebo si dejte denně dvě lžičky rybího tuku.
 • Kofein - několik šálků silné kávy účinkuje jako první pomoc při astmatickém záchvatu v mimořádné situaci, když není nic jiného po ruce.
 • Pozor na kyselinu acetylsalicylovou (acylpyrin) - i jedna tabletka může vyvolat životu nebezpečný záchvat.
 • Jako rodiče mějte vždy přehled nad režimem a léčbou svého dítěte. 


Symptomatická a přírodní léčba pylových alergií

Přírodní preparáty

Podle nových vědeckých poznatků však mohou alergeny pronikat do těla nejen dýchacími cestami, ale i pokožkou. Proto je vhodné u silných alergiků natírat tělo speciálními antialergickými krémy a emulzemi. V lékárnách je k mání i řada dalších podpůrných preparátů - například výtažky ze žampionů či černého kmínu nebo žvýkačky proti alergiím. Účinné jsou i nosní spreje, třeba z mořské vody či Vincentky, které napomáhají tomu, aby se nos průběžně čistil. Zvlhčená sliznice dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny. V neposlední řadě máme k dispozici i homeopatika, která si mohou s alergiemi poradit na přírodní bázi. Tady je ale potřeba zajít k dobrému homeopatovi, aby nám napsal přípravky přímo na naše problémy.

Antihistamika

Pokud preventivní činnost omezující alergické pyly nepomůže a navzdory dodržování doporučovaného chování stále trpíte nesnesitelně alergií, je třeba sáhnout po prostředcích moderní medicíny. Těmi jsou účinná antihistaminika, tedy prostředky proti alergii, které vám váš alergolog předepíše. Jedná se o nejrůznější preparáty, často specializované na konkrétní druh problémů či na zasažený orgán.