MAPA EMOCÍ

Vědci z univerzity Aalto v Helsinkách nedávno zjistili, jak pociťujeme emoce uvnitř organismu člověka a jak tyto emoce ovlivňují naše tělo. Emoce mění náš psychický a fyzické stav reakcemi na signály z okolí. Tělesné stavy jsou neoddělitelnou součástí emocionálních změn. Například deprese může být vnímána jako silná bolest v hrudníku. Naopak zamilovanost může vyvolat příjemné, uspokojující pocity.

Bylo zjištěno, že nejčastěji objevující se emoce vyvolávají velmi silné pocity a je možné je navíc zobrazit v tzv. Barevných tělesných mapách.

Jednotlivé modely odpovídají různým kulturám, což poukazuje na biologický původ emocí.

Emocí mění nejen náš psychický stav, ale také fyzický. Takovým způsobem nám pomáhají adekvátně reagovat jak v nebezpečných situacích tak i v různých sociálních interakcích. "Uvědomění si odpovídajících fyzických změn může vyvolat odpovídající emoce, jako například pocit štěstí, " vysvětluje profesor Lauri Nummenmaa.

Data a výsledky získané v průběhu výzkumu hrají důležitou roli při snahách porozumění tomu, jak emoce interagují s tělem. Tyto výsledky mohou také pomoci zjistit jednotlivé vlastnosti různých emocionálních poruch a vytvořit nové způsoby jejich diagnostiky a léčby.

Výzkum se prováděj v on-line režimu a účastnilo se jej více než 700 lidí z Finska, Švýcarska a Taiwanu. Vědci vyvolávají různé emocionální stavy u různých účastníků, kteří byly následně požádáni, aby na fotografiích označili barevně ty části těla, ve kterých pociťovali nějaké fyzické změny (příjemné pocity, bolest, svědění, apod.) 

Zdroj :https://www.biorezonance.info/cz_ved_mapa_emoci.php

 

Aktuality

PF 2017

Příjemné prožití vánočních svátků v lásce a radosti,  pevné zdraví a mnoho úspěchů příštím...
Celý článek