Celostní přístup a individuální prevence zdraví

Jak ovlivňuje duše (psyché) tělo (soma) v pojetí zdraví a nemoci? V současné době stále ještě málokdo uvažuje v tomto kontextu, a spíše se držíme „mechanického“ přístupu k našemu tělu. Většina nemocí je však do určité míry psychosomatická.

Princip rovnováhy – absolutní zdraví neexistuje

Jak se říká: „Změna je jediná jistota“. Vše se neustále proměňuje, osciluje, kmitá. Vidíme na změnách ročních období, vnímáme to ráno, když plni sil vstáváme a večer s únavou uleháme ke spánku. Dnes můžeme být zcela zdraví, ale vlivem jakéhokoli náhlého stresu (např. prochladnutí, šok, úraz) se naše kondice může zhoršit.

Vztah psychické rovnováhy a fyzických příznaků

Některé fyzické nemoci jsou považovány za zvláště náchylné ke zhoršení psychickými faktory, jako je stres a úzkost. Mají přímý vliv na chronická onemocnění jako například lupénka, ekzémy, žaludeční vředy, vysoký krevní tlak a srdeční choroby.

Náš duševní stav tedy může ovlivnit fyzickou nemoc, kterou aktuálně procházíme, a to jak negativně tak pozitivně. A opačně. Zhoršení fyzické nemoci může mít vliv na naši psychickou rovnováhu.

Fyzické symptomy “bez příčiny”

U některých pacientů se mohou projevovat fyzické příznaky, ale klasická vyšetření u lékaře neprokážou žádnou fyzická nemoc. Například bolest na hrudi může být způsobena stresem a nelze najít žádné fyzické onemocnění. Fyzické příznaky způsobené mentálními nebo emocionálními faktory se nazývají somatizace.

Celostním přístupem v prevenci našeho psycho-somatického zdraví se s každým neduhem vypořádáme snadněji

Pečujeme-li o své zdraví průběžně a preventivně, pak se s jakýmkoli typem těchto nepříjemných stresů, vyrovnáváme mnohem snadněji a rychleji se dostáváme do stavu přibližnému dokonalému zdraví.

Prevence, nebo-li péče o rovnováhu všech složek, které ovlivňují našeho zdraví, je nezbytná pro trvalou udržitelnost naší dobré psycho-somatické kondice. Pomůžeme Vám, jak na to.

  Zmírňujeme symptomy, řešíme příčiny, napište nám

  Zašlete stručnou zprávu o Vašich potížích, případně uveďte termín konzultace, který Vám vyhovuje, ozveme se Vám obratem.

  Blog

  POMOC INDIÁNSKÉMU KMENI V AMAZONII

  Projekt na podporu indiánské rodiny šamanů z kmene Shipibo v Peru zakoupením jejich tradičních výrobků, které nemohou kvůli pandemickým opatřením prodávat. Rodina nemá v současnosti žádný jiný zdroj příjmů.

  Více informací

  Rodinné konstelace 29. 1. 2022

  Postoj k životu či pohled na svět je do značné míry formován naší rodinou. Zde se učíme první pravidla a normy. Některá z těchto pravidel a přesvědčení jsou v platnosti po generace a mohou ovlivnit naše pocity a činy. O tom moc nevíme. Rodinná konstelace poskytuje nový obraz vlastní rodiny a našich pocitů vůči ostatním členům.

  Více informací