Celostní přístup a individuální prevence zdraví

Jak ovlivňuje duše (psyché) tělo (soma) v pojetí zdraví a nemoci? V současné době stále ještě málokdo uvažuje v tomto kontextu, a spíše se držíme „mechanického“ přístupu k našemu tělu. Většina nemocí je však do určité míry psychosomatická.

Princip rovnováhy – absolutní zdraví neexistuje

Jak se říká: „Změna je jediná jistota“. Vše se neustále proměňuje, osciluje, kmitá. Vidíme na změnách ročních období, vnímáme to ráno, když plni sil vstáváme a večer s únavou uleháme ke spánku. Dnes můžeme být zcela zdraví, ale vlivem jakéhokoli náhlého stresu (např. prochladnutí, šok, úraz) se naše kondice může zhoršit.

Vztah psychické rovnováhy a fyzických příznaků

Některé fyzické nemoci jsou považovány za zvláště náchylné ke zhoršení psychickými faktory, jako je stres a úzkost. Mají přímý vliv na chronická onemocnění jako například lupénka, ekzémy, žaludeční vředy, vysoký krevní tlak a srdeční choroby.

Náš duševní stav tedy může ovlivnit fyzickou nemoc, kterou aktuálně procházíme, a to jak negativně tak pozitivně. A opačně. Zhoršení fyzické nemoci může mít vliv na naši psychickou rovnováhu.

Fyzické symptomy “bez příčiny”

U některých pacientů se mohou projevovat fyzické příznaky, ale klasická vyšetření u lékaře neprokážou žádnou fyzická nemoc. Například bolest na hrudi může být způsobena stresem a nelze najít žádné fyzické onemocnění. Fyzické příznaky způsobené mentálními nebo emocionálními faktory se nazývají somatizace.

Celostním přístupem v prevenci našeho psycho-somatického zdraví se s každým neduhem vypořádáme snadněji

Pečujeme-li o své zdraví průběžně a preventivně, pak se s jakýmkoli typem těchto nepříjemných stresů, vyrovnáváme mnohem snadněji a rychleji se dostáváme do stavu přibližnému dokonalému zdraví.

Prevence, nebo-li péče o rovnováhu všech složek, které ovlivňují našeho zdraví, je nezbytná pro trvalou udržitelnost naší dobré psycho-somatické kondice. Pomůžeme Vám, jak na to.

  Zmírňujeme symptomy, řešíme příčiny, napište nám

  Zašlete stručnou zprávu o Vašich potížích, případně uveďte termín konzultace, který Vám vyhovuje, ozveme se Vám obratem.

  Blog

  Vznik nemoci v šesti fázích z pohledu homotoxikologie

  Teorii homotoxikologie vyvinul německý lékař Dr. Hans Reckeweg. Díky výsledkům jeho práce se její principy, prolínající se s homeopatií a toxikologií, staly celosvětově rozšířeným přístupem v medicíně. Jádrem homotoxikologie je sledování vlivu toxických látek, které narušují normální biologické funkce. Takové oslabování organizmu vyvolává drobné symptomy a nakonec může způsobit nemoc. K obnovení přirozeného stavu organizmu je proto nutné z těla tyto škodlivé toxiny odstranit.

  Více informací

  Genesis: koučovací desková hra, která Vám změní život

  Deskové hry zažívají opět boom. Je to prostředek společenské zábavy, učení a rozvoje pro všechny generace. Účelem většiny z nich je dosažení zadaného cíle v simulovaném prostředí. Ve hře Genesis hrajete o svůj skutečný osobní cíl, který si sami určíte. A co více? Celou hrou provází skutečný kouč, který Vás po celou dobu podporuje, stimuluje a inspiruje.

  Více informací