Princip rovnováhy – absolutní zdraví neexistuje
Jak se říká: „Změna je jediná jistota“. Vše se neustále proměňuje, osciluje, kmitá. Vidíme na změnách ročních období, vnímáme to ráno, když plni sil vstáváme a večer s únavou uleháme ke spánku. Dnes můžeme být zcela zdraví, ale vlivem jakéhokoli náhlého stresu (např. prochladnutí, šok, úraz) se naše kondice může zhoršit.
Vztah psychické rovnováhy a fyzických příznaků
Některé fyzické nemoci jsou považovány za zvláště náchylné ke zhoršení psychickými faktory, jako je stres a úzkost. Mají přímý vliv na chronická onemocnění jako například lupénka, ekzémy, žaludeční vředy, vysoký krevní tlak a srdeční choroby.
Náš duševní stav tedy může ovlivnit fyzickou nemoc, kterou aktuálně procházíme, a to jak negativně tak pozitivně. A opačně. Zhoršení fyzické nemoci může mít vliv na naši psychickou rovnováhu.
Fyzické symptomy “bez příčiny”
U některých pacientů se mohou projevovat fyzické příznaky, ale klasická vyšetření u lékaře neprokážou žádnou fyzická nemoc. Například bolest na hrudi může být způsobena stresem a nelze najít žádné fyzické onemocnění. Fyzické příznaky způsobené mentálními nebo emocionálními faktory se nazývají somatizace.
Přetrvávající bolesti Úzkost Únava Závratě Bolest na hrudi Nevolnost
Celostním přístupem v prevenci našeho psycho-somatického zdraví se s každým neduhem vypořádáme snadněji
Pečujeme-li o své zdraví průběžně a preventivně, pak se s jakýmkoli typem těchto nepříjemných stresů, vyrovnáváme mnohem snadněji a rychleji se dostáváme do stavu přibližnému dokonalému zdraví.
Prevence, nebo-li péče o rovnováhu všech složek, které ovlivňují našeho zdraví, je nezbytná pro trvalou udržitelnost naší dobré psycho-somatické kondice. Pomůžeme Vám, jak na to.
